Kurs Medytacji Oddechu
i Pogłębionej Praktyki Metty
7–11 listopada 2025
Weekend z medytacją
Fundacja "ZAUWAŻ" zaprasza
Fundacja Zauważ zaprasza na wyjątkowe spotkanie poświęcone medytacji i rozwojowi osobistemu. To wydarzenie jest dla każdego — zarówno dla osób, które nigdy wcześniej nie medytowały, jak i dla tych, którzy chcą pogłębić swoją praktykę.
Wydarzenie składa się z dwóch części:
- Podstawowa – wprowadzenie do medytacji i praktyki uważności oddechu. Idealna dla początkujących, którzy chcą rozpocząć pracę z własnym umysłem.
- Rozszerzona – codzienne praktyki, wykłady teoretyczne oraz intensywne sesje medytacyjne dla osób, które chcą pogłębiać swoje doświadczenie i eksplorować różne formy pracy z umysłem.
W programie znajdziecie zarówno praktyczne techniki medytacyjne, jak i solidną podbudowę teoretyczną. Naszym przewodnikiem w sferze duchowej strony praktyki będzie dr Piotr Płaneta, doktor filozofii specjalizujący się w medytacji buddyjskiej. Spotkanie ma charakter świecki i skupia się na uniwersalnych wartościach i prawdach wspólnych dla wszystkich tradycji duchowych i filozoficznych.
Oprócz medytacji oddechu, zaprezentujemy także praktykę metty – medytacji miłującej dobroci, która pomaga rozwijać życzliwość wobec siebie i innych.
Specjalnym gościem będzie Martyna Szpaczek, psychodietetyczka, która pokaże, jak wybory żywieniowe wpływają na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Podczas spotkania nasza kuchnia będzie gotowała specjalnie na tę okazję dobrany przez Martynę jadłospis.
Dołączając do naszego spotkania, otrzymasz pełne wsparcie w pracy z umysłem, praktyczne narzędzia i inspirację do dalszego rozwoju po powrocie do domu.
Pierwsza (weekendowa) część Kursu jest dla Ciebie, jeśli chcesz:
- dowiedzieć się, jak zacząć praktykę medytacyjną.
- zrozumieć, jak siedzieć, oddychać i obserwować ciało w czasie medytacji,
- nauczyć się, jak radzić sobie z rozproszeniem i napięciem,
- odkryć, jak praktykować uważność oddechu w codziennych sytuacjach i rozpocząć samodzielną praktykę w domu,
- przypomnieć sobie podstawy medytacji, jeśli masz już doświadczenie, ale chcesz je uporządkować.
- praktykować medytację miłującej dobroci i medytację uważności oddechu
- dużo praktykować by sprawdzić czy to dla Ciebie lub aby robić postępy w swoim rozwoju


Druga (rozszerzona) część Kursu jest dla Ciebie, jeśli masz już doświadczenie w medytacji lub zdobędziesz je podczas pierwszej części kursu i chcesz:
- pogłębić swoją praktykę i spędzić więcej czasu w ciszy,
- wejść w bardziej subtelną pracę z umysłem i emocjami,
- praktykować mettę – rozwijanie życzliwości, akceptacji i troski (również wobec siebie),
- zanurzyć się głębiej w proces, z większym skupieniem i uważnością.
Praktyka uważności oddechu to fundament, od którego zaczyna większość osób —
bo jest najbardziej przystępna i najlepiej udokumentowana.Z kolei metta — medytacja miłującej dobroci, to naturalne przedłużenie pracy z oddechem: pomaga otwierać serce, budować wewnętrzną akceptację i wzmacniać życzliwość wobec siebie i innych.”
CZY MUSZĘ BYĆ NA CAŁOŚCI?
Nie, obie części kursu są niezależne — możesz:
- zapisać się na weekend (7–9 listopada) — jako wprowadzenie do medytacji,
- dołączyć tylko na część rozszerzoną (9–11 listopada) — jeśli chcesz praktykować głębiej, zwłaszcza mettę,
- lub skorzystać z obu bloków, tworząc sobie czterodniowy, spójny cykl od podstaw po pogłębienie.
Dodatkowo: każda sesja w programie jest dobrowolna — możesz uczestniczyć w tym, co w danym momencie będzie dla Ciebie wspierające i zrezygnować z praktyk, jeśli poczujesz, że w danym momencie bardziej potrzebujesz odpoczynku.
DLACZEGO UWAŻNOŚĆ ODDECHU I METTA?
Praktyka uważności oddechu to fundament, od którego zaczyna większość osób — bo jest najbardziej przystępna i najlepiej udokumentowana.
Z kolei metta — medytacja miłującej dobroci, to naturalne przedłużenie pracy z oddechem: pomaga otwierać serce, budować wewnętrzną akceptację i wzmacniać życzliwość wobec siebie i innych.
CO DA CI TEN KURS?
- Wytchnienie od codziennego zgiełku i rozproszenia.
- Jasne wskazówki, jak medytować w domu — nawet kilka minut dziennie może zmienić jakość Twojego dnia.
- Praktyczne narzędzia do pracy z napięciem, niepokojem czy nadmiarem myśli.
- Doświadczenie ciszy, w której możesz spotkać siebie — bez oceniania i bez presji.
- Pomysły jak pomóc swojej psychice poprzez odpowiednią dietę.
- Wsparcie grupy i nauczyciela.
JAK WYGLĄDA PLAN?
Poniżej znajdziesz wstępny plan każdego dnia. Codziennie przewidziane są trzy posiłki — śniadanie, obiad i kolacja.
Wszystkie zajęcia są dobrowolne — możesz odpoczywać, spacerować, uczestniczyć w medytacjach prowadzonych, wykładach, warsztatach lub wybrać własną praktykę. Możesz też po prostu cieszyć się ciszą i spokojem.
W planie przewidziane są również dwa bloki ciszy:
– od sobotniego wieczoru do niedzielnego poranka
– od niedzielnego wieczoru do wtorkowego poranka
Co nas czeka w trakcie dnia?
7–11 listopada 2025
🗓️ Dzień 1 — Piątek (7 listopada)
- Przyjazd i zakwaterowanie
- Wprowadzenie do medytacji i wspólne pierwsze praktyki
- Swobodna rozmowa i sesja pytań
🗓️ Dzień 2 — Sobota (8 listopada)
- Poranne rozciąganie
- Wprowadzenie do innych form praktyk (medytacja chodzona, prowadzona, z muzyką, mantra, uważność oddechu, skanowanie ciała, metta)
- Praktyki skupione na różnych technikach i obiektach medytacyjnych (medytacja prowadzona)
- Rozpoczęcie czasu ciszy podczas wieczornej praktyki
- Film lub inne inspiracje
- Wykłady i warsztaty
🗓️ Dzień 3 — Niedziela (9 listopada)
- Poranne rozciąganie
- Zakończenie pierwszego bloku ciszy
- Praktyki medytacji i relaksacji
- Podsumowanie weekendu: wymiana doświadczeń, jak kontynuować praktykę samodzielnie, wspólne Q&A.
- Zakończenie części podstawowej
- Zakwaterowanie uczestników części rozszerzonej
- Dodatkowe aktywności na świeżym powietrzu
- Wprowadzenie: czym jest metta i jak będziemy rozwijać ją przez kolejne dni.
- Wykład
- Praktyka medytacji
- Rozpoczęcie drugiego bloku ciszy
🗓️ Dzień 4 — Poniedziałek (10 listopada)
- Poranne rozciąganie
- Praktyki medytacji prowadzone (w tym metta)
- Praktyki medytacji (własne)
- Przestrzeń na praktykę własną i pytania (pisemnie)
- Film lub inne inspiracje
- Wykłady i warsztaty
🗓️ Dzień 5 — Wtorek (11 listopada)
- Poranne rozciąganie
- Praktyki medytacyjne
- Zakończenie drugiego bloku ciszy
- Podsumowanie: jak praktykować mettę na co dzień
- Zakończenie kursu
DLACZEGO WARTO?
- Nauczysz się konkretnych, praktycznych technik, które możesz zabrać do domu i stosować na co dzień — bez konieczności zapisywania się na kolejne kursy.
- Przekonasz się, że medytacja to nie coś „mistycznego” czy „egzotycznego”, tylko proste narzędzie do budowania spokoju, koncentracji i zaufania do samego siebie.
- Doświadczysz czasu ciszy i skupienia, którego na co dzień tak bardzo brakuje — ale bez presji: wszystkie sesje są dobrowolne, możesz odpoczywać i praktykować w swoim rytmie.
- Dowiesz się, jak dalej rozwijać własną praktykę po powrocie — tak, aby te kilka dni stały się początkiem trwałej zmiany, a nie tylko jednorazowym wyjazdem.
- Poznasz jak dieta może wspierać nie tylko Twoje ciało, ale i pomagać umysłowi.


Najważniejsze założenia
- Udział w każdej sesji jest dobrowolny — sam wybierasz, co jest dla Ciebie w danym momencie najlepsze: medytacja prowadzona, medytacja w ciszy, medytacja chodzona czy po prostu odpoczynek.
- Część programu odbywa się w ciszy — to przestrzeń na głębsze spotkanie z samym sobą i spokojną uważność.
- Spacer i ruch są ważną częścią — dlatego zaczynamy każdy dzień krótkimi ćwiczeniami rozciągającymi.
- W każdej chwili możesz porozmawiać z nauczycielem lub innymi uczestnikami (poza czasem ciszy).
Prowadzący

Piotr Płaneta
Doktor filozofii, nauczyciel Dharmy
Postać o dwoistym charakterze: z jednej strony jest naukowcem i akademikiem, z drugiej praktykiem i nauczycielem Dharmy, znanym z projektów online jak
Sunyanando i Pustkopełnia. W swojej pracy badawczej i dydaktycznej zajmuje się buddyzmem therawady, ze szczególnym uwzględnieniem jego aspektów poznawczych i funkcjonalnych.
Biografia i Działalność
Piotr Płaneta pochodzi z Krakowa, obecnie mieszka pod Warszawą. Na swojej drodze życiowej przeszedł od zainteresowania świadomym śnieniem i doświadczeniami poza ciałem do głębokiego zanurzenia się w buddyzmie. Fascynacja ta doprowadziła go do buddyzmu therawady, w którym jest upasaką (osobą świecką praktykującą buddyzm) i organizatorem odosobnień (refugiów) oraz spotkań poświęconych Dhammie i medytacji.
W swojej pracy badawczej i dydaktycznej zajmuje się buddyzmem therawady, ze szczególnym uwzględnieniem jego aspektów poznawczych i funkcjonalnych. Interesuje się również innymi systemami religijnymi, takimi jak chrześcijaństwo, szamanizm i joga, poszukując podobieństw i różnic między nimi. Pasjonuje się również psychologią, w szczególności teorią Enneagramu w ujęciu Richarda Don Riso i Russa Hudsona.
Jego główną działalność publiczna prowadzona jest w postaci bloga Sunyanando, co oznacza „radość pustki”. Prowadzi też kanał na YouTube, gdzie udostępnia nagrania ze swoich odosobnień i wykładów.
Praca Naukowa
Piotr Płaneta uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na Wydziale Nauk Humanistycznych. Jego praca doktorska pt. „Poznawcze i funkcjonalne aspekty medytacji w buddyzmie therawady”, powstała pod kierunkiem prof. dr hab. Marzenny Jakubczak i prof. dr hab. Ołeny Łucyszyny. Obrona rozprawy doktorskiej odbyła się na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
W swojej rozprawie doktorskiej Płaneta bada medytację w buddyzmie therawady, skupiając się na jej celach poznawczych oraz funkcjach etycznych i behawioralnych. W pracy podkreśla, że filozofia może być traktowana jako ćwiczenie duchowe, które prowadzi do głębokiej zmiany sposobu doświadczania życia. Łączy perspektywę historyka filozofii z praktyczną perspektywą, zwracając uwagę na znaczenie praktyki duchowej w filozofii, która jest często pomijana w akademickim dyskursie.

Martyna Szpaczek
Psychodietetyczka
Magister dietetyki klinicznej i psychodietetyczka. Ukończyła studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, uzyskując tytuł magistra dietetyki ze specjalizacją dietetyka kliniczna.
Jest zaangażowana w edukację żywieniową społeczeństwa poprzez prowadzenie szkoleń, warsztatów i webinarów, w których dzieli się wiedzą opartą na dowodach naukowych (evidence-based dietetics).
Praca i działalność naukowa
Podejście psychodietetyczne:
Oprócz aspektów klinicznych, Martyna Szpaczek skupia się na psychologicznych uwarunkowaniach żywienia. Posiada kwalifikacje psychodietetyczki, co pozwala jej na szersze spojrzenie na problemy pacjentów, takie jak np. brak motywacji czy zaburzenia odżywiania.
Publikacje
Jest autorką artykułów branżowych, które są publikowane w portalach internetowych i czasopismach. Artykuły te poruszają tematykę zdrowego odżywiania oraz dietetyki w kontekście różnych schorzeń.
Mukowiscydoza
Jest autorką strony MukoDieta na Facebooku oraz bloga o tej samej nazwie. W swojej pracy zawodowej i naukowej Martyna Szpaczek aktywnie zajmuje się dietoterapią w mukowiscydozie. Jest to związane z jej osobistymi doświadczeniami, co daje jej unikalną perspektywę i motywację do pomagania osobom z tą chorobą. Publikowała artykuły naukowe na temat żywienia w mukowiscydozie, m.in. na temat roli kurkumy w diecie diabetyka chorującego na tę chorobę.

Bartosz Milewski
Prezes Fundacji Zauważ
Prezes Fundacji “Zauważ”, organizatora kursu.
Od niemal 30 lat zajmuje się pracą z młodzieżą i prowadzi projekt związany z promocją życia offline pod hasłem „Wyciągamy dzieci z sieci”. Organizuje również imprezę Reagty Youtuberów, która pokazuje, jak ważna jest higiena umysłu i równowaga między światem cyfrowym a realnym. W wolnych chwilach przyrządza posiłki z tego co znajdzie w lesie lub na łące.
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS WYDARZENIA
Nasza kurs to przestrzeń wyciszenia, skupienia i uważnej obecności. To miejsce, w którym można w pełni oddać się praktyce, zatrzymać codzienny pośpiech i doświadczać spokoju w harmonii z innymi uczestnikami. Aby każdy mógł w pełni korzystać z tego doświadczenia, biorąc udział w wydarzeniu wszyscy zobowiązujemy się do przestrzegania pewnych zasad. Ich celem jest wspieranie ciszy, skupienia i uważności, dzięki którym pobyt staje się głębszy, bardziej regenerujący i sprzyjający refleksji.
Szlachetna cisza
Od momentu formalnego rozpoczęcia do zakończenia „szlachetnej ciszy” uczestnicy nie rozmawiają ze sobą. Wyjątkami są:
- sesje Q&A i warsztat podczas których można zadawać pytania prowadzącym
- konsultacje z nauczycielem w wyznaczonym czasie
Zaleca się zachowanie ciszy w każdej sytuacji. Aby uniknąć rozpraszaczy, warto ustawić telefon w tryb samolotowy.
Pozostałe zasady:
- Telefony należy wyciszyć; rozmowy telefoniczne odbywają się wyłącznie w wyznaczonym miejscu (przy wędzarni lub za bramą).
- Należy powstrzymać się od światowej rozrywki (jak programy telewizyjne, social media) Telewizory w pokojach zostaną wyłączone. Zalecamy nie zabierać laptopów, tabletów czy innych sprzętów elektronicznych.
- Nie przyjmować alhoholu ani narkotyków.
- Zarówno papierosy, jak i e-papierosy można spożywać wyłącznie w oddaleniu od ośrodka.
- Prosimy o ubieranie się w sposób skromny i stonowany, tak aby wspierać atmosferę spokoju i skupienia.
CO ZABRAĆ?
- Wygodne ubrania do medytacji i ćwiczeń,najlepiej luźne i stonowane, które wspierają komfort i atmosferę skupienia.
- Maty i akcesoria do jogi (na miejscu nie będą dostępne)
- Na miejscu każdy uczestnik otrzyma zestaw do medytacji: poduszkę, matę Sati i koc. Jeśli ktoś woli korzystać z własnych akcesoriów lub potrzebuje czegoś dodatkowego zachęcamy do zabrania ich ze sobą.
CENNIK
Pakiet I (piątek - niedziela) | Pakiet II (niedziela - wtorek) | Pakiet I + II (piątek - niedziela) | Ważność cennika | |
---|---|---|---|---|
Cena w przedsprzedaży | 850 zł | 850 zł | 1190 zł | do 17 października |
Cena regularna | 990 zł | 990 zł | 1485 zł | po 18 października do wyczerpania miejsc |
pokój 1-os. | dopłata 120 zł os/doba | dopłata 120 zł os/doba | dopłata 120 zł os/doba |
W cenie:
- nocleg
- wyżywienie 3 posiłki wegetariańskie dziennie – śniadanie, obiad, kolacja w formie bufetu
- wszystkie wymienione zajęcia i praktyki oraz konsultacje z prowadzącymi
- parking
- wypożyczenie rowerów i kajaków w dniu aktywności na świeżym powietrzu
Impreza jest organizowana przez Fundację Zauważ w ramach jej działalności statutowej.
Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na pokrycie wszystkich kosztów prosimy o kontakt z fundacją, lub ośrodkiem Róża Wiatrów w celu uzgodnienia warunków uczestnictwa sponsorowanego ze środków Fundacji. Piotr Płaneta jest zaangażowany we wspieranie rozwoju dochowego na zasadach niekomercyjnych i utrzymuje się z dobrowolnych wpłat osób, które uważają, że skorzystały z jego nauki. Po evencie będzie można przekazać wolne datki w podziękowaniu za pracę Piotra podczas kursu.
Formularz zapisu

